Porady redakcji

Porady redakcji: Wybieramy między oponami nowymi a używanymi

Opony używane stają się coraz popularniejsze wśród polskich kierowców, co potwierdzają niezależne badania. Pytanie tylko, czy poruszanie się na ogumieniu z drugiej ręki jest rzeczywiście bezpieczne?

Decydujesz się na opony używane? Pamiętaj o ryzyku

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej punktów sprzedaży opon używanych, przybywa także handlarzy na lokalnych targach i giełdach motoryzacyjnych. Głównym powodem, dla którego ogumienie z drugiej ręki cieszy się rosnącym zainteresowaniem jest oczywiście cena, a ta potrafi być niższa w porównaniu do nowych odpowiedników nawet o 60-70 %. Na ogół jednak taki zakup to tylko pozorna oszczędność, ponieważ jako klientowi, nie przysługuje nam w tym wypadku gwarancja, a sam zakup jest obarczony także dużym ryzykiem. Nie mamy pewności w jaki sposób opona była eksploatowana przez poprzedniego właściciela, co może stwarzać realne zagrożenie.

Opony są nadal tym produktem, który jest niedoceniany przez kierowców, a przypomnijmy, że to odpowiednie ogumienie to klucz do poczucia bezpieczeństwa na trasie. Wiele osób decyduje się jednak na zakup opon używanych, ponieważ tą czynność traktuje jako ostateczny obowiązek. W efekcie osoba, która nie na odpowiedniego doświadczenia, nie jest w stanie ocenić w jakim rzeczywistym stanie jest ogumienie używane, którym jest zainteresowana. Badania dowodzą, że część opon jakie trafia na miejskie targi pochodzi z poważnych wypadków drogowych – nierzadko podczas silnego przeciążenia cała konstrukcja wewnętrzna ulega trwałemu uszkodzeniu, chociaż z zewnątrz pozornie wszystko wydaje się być w należytym porządku. Poza tym na miejscu ciężko też ocenić czy ogumienie było we właściwy sposób transportowane, przechowywane i eksploatowane przez poprzedniego właściciela. O ile nierówne wytarcie bieżnika jest dość łatwe do wychwycenia i świadczy o złej geometrii auta lub poruszaniu się na niewłaściwym ciśnieniu, tak inne wady mogą okazać się trudne do dostrzeżenia. Oczywiście można skorzystać z pomocy specjalisty, ale to już dodatkowy koszt i ostatecznie zakup opon z drugiej ręki okazuje się mało opłacalny.

Werdykt jest jeden

Opony używane warto pozostawić handlowcom, a samemu wybrać się po nowe ogumienie do sklepu. Warto O ile bieżnik opon zimowych, który został wytarty o zaledwie cztery milimetry, traci około trzydziestu procent swoich właściwości. Znów każda konstrukcja, która posiada bieżnik na poziomie 5 milimetrów jest już w zasadzie tak bardzo wyeksploatowana, że jej zakup pozostaje dyskusyjny. Ostatecznie ogumienie z drugiej ręki nie pozwala na skorzystanie z serwisu gwarancyjnego, a sam jego zakup pozostaje mało opłacalny. Mając na uwadze potencjalne zagrożenie jakie wiąże się z eksploatacją opon używanych, argumenty o rzekomej oszczędności wydają się być niewystarczająco przekonujące.

Porady redakcji: Wybieramy między oponami nowymi a używanymi

Popularne

Na górę